סיימת צבא! מה עכשיו?

הינה מגיע הרגע לו חיכית חודשים ואף שנים. אין יותר תורניות, שמירות, נסיעות והקפצות. אין יותר מדים, לא סוחבים יותר קיטבג, וגם לא מחכים יותר בטרמפיאדות. זהו, אתה מסיים את הצבא והעולם הגדול כולו פתוח בפניך. אולי אתה מתכנן למצוא עבודה כדי לחסוך לטיול ארוך בחו"ל? אולי עבודה מועדפת באילת? אולי אתה חושב על לימודים? אולי אתה מאלה שכבר חושבים להקים עסק קטן ולהתחיל את הדרך לעצמאות כלכלית?

הרבה שאלות, המון חוסר ודאות ואפילו בלבול אופף את התקופה הזאת.

אני יודעת כאחת שבעצמי עברתי את השלב הזה…. ושיחקתי בראש שלי עם כל האפשרויות שעלו בשיחות עם חברים, משפחה, ובכלל קיימים במציאות הישראלית. בהסתכלות לאחור בטוחה אני כי כולם התכוונו לטוב ויחד עם זאת כל אחד חושב ומדבר אך ורק מחוויית החיים שלו. בהסתכלות לאחור אני גם מבינה כי כל המעגלים האלה דחפו אותי לשלוש אפשרויות: לטייל, לעבוד או ללמוד! גם היום האפשרויות הללו פחות או יותר מסכמות את הנתיב הראשוני ליציאה לאזרחות.

אני תוהה, האין אפשרויות אחרות הפתוחות בפניך בתום שירותך הצבאי?

הרי מה שמאפיין את כל שלושת האפשרויות המוכרות (לטייל, לעבוד, ללמוד) זו עשייה. במילים אחרות, אתה נדרש להוריד מדים ומיד לפתוח את פרק האזרחות בתנועה חזקה קדימה: בין אם לטייל בעולם, למצוא עבודה או לגשת לספסל הלימודים, כל תנועה שתוביל אותך לעשייה הנתפסת כמקדמת. אבל המסלול הזה מוביל הרבה צעירים לטיולים ארוכים מן המתוכנן ולחובות שלא צפו להם. בהמשך הדרך הרבה צעירים שרק השתחררו מוצאים עבודה זמנית שהופכת לקבועה. כמו כן, מניסיון הרב שלי באקדמיה בארץ, אלה שרוצים ללמוד מתקשים לא מעט לבחור תוכנית לימודים, וגם כאשר החליטו ולמדו רבות מהם לא בטוחים לגבי רלוונטיות התואר לשוק העבודה.

אם לסכם, הרבה תנועה שמובילה לתקיעות.

כאן אני רוצה להציע לך אפשרות נוספת. אני רוצה להציע את האפשרות של אי-עשייה! במילים אחרות של עצירה. בתום שירותך הצבאי אני מאמינה שהדבר הנכון הוא לאפשר לעצמך עצירה מובנת. בכך אני מתכוונת לאפשר לעצמך זמן, מקום וסביבה המאפשרת לך לעצור ולחשוב על השלב הבא בחיים.

זהו הזמן לשאול את עצמך שלוש שאלות!  

 

  1. מה אני אוהב?

שאלה זו מטרתה לסייע לך לזהות את התשוקות שלך. תשוקות הן מכלול הרצונות, החלומות והמהווים שייחודיים לך. חשוב מאוד להיזכר בדברים, פעילויות ואף מקומות שממלאים אותך באנרגיה ובשמחת חיים. סטיב ג'ובס, מייסד חברת אפל, ציין באחד הראיונות שלו "שהצלחה דורשת זמן, מאמצים, סבלנות והתמדה. ואם לא אוהבים את מה שעושים, אתם תרימו ידיים". התשוקה מבטיחה שתתעורר בבוקר עם להט, שתישאר ער עד השעות הקטנות של הלילה אם צריך, שלא תוותר מול קשיים ואתגרים עד שתגשים את החלום שלך!

  1. במה אני טוב?

שאלה זו מטרתה לסייע לך לזהות את החוזקות שלך. חוזקות הם מכלול הכישרונות, כישורים והיכולות המיוחדים לך. קל לזהות אותם שכן הם הדברים או הפעילויות שאתה מבצע בקלות רבה, אתה נהנה להשקיע בהם מחשבה ומאמץ, והזמן חולף מבלי לשים לב. דרך אחת לזהות את התחומים בהם אתה טוב היא לשאול את החברים הקרובים ואת המשפחה 'מהם התחומים בהם אני מצטיין לדעתכם?' דרך נוספת היא לקרוא את הספר 'עכשיו – גלה את חוזקותיך' שנכתב על ידי מרקוס בקינגהם וד"ר דונלד קליפטון. ספר זה יספק לך הכוונה נהדרת לבניית החיים שלך סביב הכישרונות והיכולות החזקות שלך.

  1. מה חשוב לי?

שאלה זו מטרתה לסייע לך לזהות את הערכים שלך. ערכים הם אמונות היסוד דרכם אנחנו תופסים את העולם. לכל אחד מארג ערכים שונה, לחלק חשוב לדוגמה היושר, הכנות והפתיחות, בעוד שלאחרים חשובים יותר המצוינות, מהירות וחדשנות. ערכים מהווים את האבני יסוד של האופי שלך, וככאלה מכתיבים את התנהגותך כלפי עצמך וכלפי הסביבה. במילים אחרות, ערכים מהווים סוג של תמרורי הזהרה ומסמנים לך את הקווים האדומים אותם אתה לא מוכן לחצות. לכן, חיוני ביותר להיות מחובר לערכים שלך ולפעול בהלימה טובה עמם שכן רק כך תרגיש שלם עם ההחלטות שלך ומסופק מהעשייה שלך.

עצירה מובנת מובילה ליצירה מקדמת ומשמעותית!

אני מאמינה כי מתוך העצירה הזאת תוכל ליצור את החיים שאתה רוצה, בדרך שנכונה לך, כך שתוכל להשפיע על התהליכים שחשובים לך. זאת אתנחתא שתאפשר לך לפעול מתוך ידיעה ברורה של הדרך קדימה ובחירה מכוונת של היעדים החשובים לך. זהו פסק זמן שמטרתו להתבונן פנימה ולהתחבר לחלומות שלך, לאמונות המעצבות אותך, וליכולות המדהימות שבך. רק זיהוי וחיבור נכון לכל אלה ייתן דרור לעשייה הממלאת אותך וביטוי לפוטנציאל הייחודי שלך.

לחברה שלנו – 'כנפיים לנגב' – יש את התשוקה, הידע, הכלים והניסיון לעזור לך לקדם את החזון שלך. יש לנו סדנאות וקורסים שעוצבו במיוחד כדי לתת הכוונה לצעירים כמוך המתמודדים עם שאלות חשובות וכבדות משקל עם סיום  השירות הצבאי. תרגיש חופשי לשתף אותנו ונשמח להקשיב, לתמוך ולסייע לך לפרוס את כנפיך לעבר האפיקים והחלומות שלך!

1.1.2018, כתבה ד"ר אלמה ורדרי